PÉČE O VÝROBKY

POVLEČENÍ

Při údržbě povlečení je vždy potřeba držet se instrukcí na štítku přímo na daném produktu, my vám však nabízíme obecné pokyny, jak se o něj starat. Nové povlečení vždy nejdříve alespoň jednou, lépe dvakrát, důkladně vyperte. Tím se odstraní zbytkové barvy a nečistoty z výroby. Povlečení vždy perte a sušte naruby se zapnutým zipovým uzávěrem. Doporučujeme teplotu 40 °C, pokud na štítku není uvedeno jinak. Tato teplota je optimální pro požadovanou hygienickou čistotu a zachování dlouhé životnosti sytých barev. Při praní používejte příslušné prací prostředky, nikdy však povlečení nevyvářejte, nemandlujte, nebělte ani nijak jinak chemicky nečistěte, tím dochází k oslabení vláken a tedy ke snížené životnosti. Doporučujeme nepoužívat aviváž, protože snižuje schopnost absorpce a prodyšnosti povlečení. Není vhodné prádlo odstřeďovat při vyšších otáčkách než 800 ot/min. Pak může dojít k nevratnému polámání vláken v tkanině. Po vyprání nenechávejte prádlo dlouho ležet v pračce, povlečení se tak zbytečně pomačká a riskujete zapuštění barev. Sušení v sušičce nedoporučujeme, protože vysoké teploty nesvědčí jak látce, tak barvám. Pokud se pro sušičku rozhodnete, zvolte program s nízkou teplotou. Pokud sušíte klasickým způsobem, věšte povlečení narovnané, na slunci prádlo věšte naruby pro zachování barev. Povlečení nevěšte za rohy a nenechávejte ho přesychat, snadněji se bude žehlit. Bavlněné povlečení žehlete na vysoký stupeň naruby, povlečení z mikroflanelu a z mikrovlákna nežehlete.

PROSTĚRADLA

Péče o prostěradla se od péče o povlečení liší jen minimálně. Nová prostěradla je vhodné před prvním použitím alespoň jednou důkladně vyprat. Perte na 40 °C, pokud není uvedeno jinak, s příslušným pracím prostředkem. Aviváž a sušení v sušičce opět ze stejných důvodů jako u povlečení nedoporučujeme. Vhodnější je sušení v závěsu. Jersey prostěradla ani prostěradla z mikrovlákna není nutné žehlit. Prostěradla nevyvářejte, nemandlujte ani nebělte.

RUČNÍKY A OSUŠKY

Péče o bambusové a bavlněné ručníky a osušky se od sebe nikterak neliší. Před prvním použitím je doporučujeme alespoň dvakrát vyprat. Při prvních praních se z ručníků a osušek uvolňují jemná vlákna. To je běžný jev, který zajistí zpevnění smyček v tkanině, prádlo pak lépe vypadá a dosahuje delší životnosti. Dále je perte odděleně nebo alespoň se stejnými barvami, zvláště při prvních praních dochází k oddělení přebytečných barev z výroby. Nedoporučujeme ručníky prát s oděvy s háčky nebo zipy, dochází pak k vytahování vláken. Pokud však dojde k uvolnění očka, vytaženou část opatrně odstřihněte. Ručníku ani osušce se po odstranění přesahujícího vlákna nic nestane. Prát je můžete na standardní program s příslušným pracím prostředkem při teplotě 40 °C, pokud není uvedeno jinak. Ručníky a osušky nikdy nebělte ani jinak chemicky nečistěte. Nedoporučujeme používat aviváž, kvůli ní ručníky ztrácí měkkost a savost. Není vhodné ručníky sušit v sušičce, na přímén slunci nebo horkém radiátoru. Nejlepší je sušit je na vzdušném místě, kde se vlákna krásně načechrají. Kvůli ztrátě savosti ručníky ani osušky nikdy nežehlete, dochází při tom k polámání vláken.

DEKY

Při praní dek z mikrovlákna nebo z mikroflanelu dbejte na prací postupy na štítku výrobku. Není vhodné deky prát na více než 30 °C, a to pouze s šetrným programem praní s nízkým počtem otáček. Použijte příslušný prací prostředek. Deky nikdy nebělte ani jinak chemicky nečistěte, zamezíte tak zničení jemného materiálu. Nejvhodnější je deky sušit v závěsu na dobře větraném místě. Deky nežehlete.

UTĚRKY

Před prvním použitím utěrky jednou až dvakrát vyperte, dojde tak k aktivaci jejich savé schopnosti. Perte je maximálně na 60 °C s příslušným pracím prostředkem. Nikdy je nebělte ani jinak chemicky nečistěte. Do pračky k nim přidávejte pouze podobné barvy. Utěrky žehlete na střední teplotu do 150 °C nebo na program bavlna (wool).

Na následujícím obrázku vidíte významy symbolů, které se vyskytují na štítcích na okraji výrobků.

Péče o výrobky

KOUPELNOVÉ PŘEDLOŽKY

Koupelnové předložky je možné prát v pračce i v případě, že mají protiskluzovou úpravu. Perte je však samostatně, aby jste se vyhnuli zbytečnému znečištění ostatního prádla. Také je vhodné je před praním vyklepat nebo vysát, abyste zamezili zbytečnému znečištění bubnu pračky. Aby došlo k řádnému vymáchání a vyčištění vlasu předložek, volte takový prací program, který používá vysokou hladinu vody. Používejte prací prostředek na jemné prádlo a nikdy je nemandlujte a nežehlete. Mokré předložky nechávejte na dobře větraném místě nebo v blízkosti radiátoru, nikdy je však nepokládejte na rozpálené topení, aby nedošlo ke zničení protiskluzové vrstvy.